TÜRKİYE YEŞİL TURİZM SERTİFİKASYONU

Yeşil Turizm Sertifika Programı Nedir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TGA’nın kamuoyuna açıklamış olduğu üzere,Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi – Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile işbirliği yapılmasına karar verilmiş olup TGA tarafından iş birliği anlaşması Ocak 2022’de imzalanmıştır. 
Bu anlaşma çerçevesinde Türkiye Yeşil Turizm Sertifika GSTC uluslararası sertifika kriterlerine göre tanınmış ve “Acknowledged- kabul edilmiş” statüsü ile onaylanmıştır.
 

GSTC Kimdir?


Rainforest Alliance, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), Birleşmiş Milletler Vakfı (BM Vakfı) ve Birleşmiş Milletler tarafından başlatılan, 2007 yılında yapılanan ve 32 ortaktan oluşan bir koalisyondur.
 

Programın Uygulanması

TGA’nın bildirisine göre; Türkiye Yeşil Turizm programı denetimleri, GSTC adına yetkilendirilmiş olan ASI ( Assurance Services International) tarafından akredite edilen kontrol kuruluşları ve bu kontrol kuruluşlarında çalışan akredite denetçiler tarafından yapılmaktadır.  

GSTC’nin uluslararası sertifikasyon setinde yer alan 42 kriterin tamamlanması ile konaklama tesisleri Yeşil Turizm sertifikası alabileceklerdir. 

Türkiye Yeşil Turizm programı kapsamında tesisler isterlerse kademeli olarak belge başvurusunda bulunabilirler. 1. Aşama belgesi için 14, 2. Aşama belgesi için 15  kriter ve Yeşil Turizm sertifikasında ise 13 kriter belirlenmiştir. 

Türkiye Yeşil Turizm Sertifikasyon Programı, gstc tarafından resmi program statüsü taşımaktadır ve tüm kriterleri sağlayarak sertifika alan tesislerin belgelerinde GSTC logosu yer alacaktır.


 

Yeşil Turizm Sertifika Doküman Destek
Deneyimli ekibimizle en üst sürdürülebilir turizm standardı kriterleri çerçevesinde denetiminden önce, ön kurulum ve doküman hizmetleri sunmaktayız.


   

TÜV AUSTRIA tarafından hazırlanan V-Safe Sertifikasyon Protokolünün amacı;

Tüm işletmelerin Covid-19 salgın dönemi içinde faaliyetlerini, güvenli şartları sağlayacak şekilde gerçekleştirdiklerini, yetkili kuruluşlar tarafından değerlendirilmesi ve sertifikalandırılması amaçlanmaktadır.


V-Safe Sertifikasyon Protokolünün Faydaları;

V-Safe sertifikası ile bir kuruluş;

Belirli sertifika logosunu kullanarak, bulaşıcı patojenlerin bulaşmasını önlemeye yardımcı olma taahhüdünün doğrulanmasını gösterir.

Çalışanları, iş ortakları veya müşterileri arasında mevcut yöntemler ve kaynaklar hakkında farkındalığı artırmak için bir çerçeve ve bir dizi eylem geliştirme stratejisini güçlendirir.

Sağlık konularında bulaşmaya yol açabilecek bazı davranışlar ile genel olarak toplumda üretilebilecek zarar hakkında farkındalık yaratmaya aktif olarak katkıda bulunur. Kuruluşun çalışanlarını, alınan tedbirleri yapmaları gereken önlemler konusunda sorumlu bir şekilde bilgilendirir.

 

Sektörlere Göre V-Safe sertifikasyonu denetlemesi yapılacak alanlar;

♦ Ağız ve Diş sağlığı Merkezleri
♦ Akaryakıt İstasyonları
♦ AVM ve AVM içindeki İşyerleri
♦ Berber, Kuaför ve Güzellik Salonları
♦ Danışmanlık Hizmeti Veren Kurumlar
♦ Demir Çelik, Metal İşleme ve Dökümhane Tesisleri
♦ Eğitim Kurumları
♦ Elektronik ve Telekomünikasyon Mağazaları
♦ Gıda İmalatı Yapan İş Yerleri
♦ İnşaat Firmaları ve Şantiyeleri
♦ Kargo Şirketleri
♦ Kasap, Manav, Kuruyemişçi, Balıkçı ve Diğer Satış Yerleri
♦ Kozmetik ve Parfümeri Mağazaları
♦ Marketler ve Süpermarketler
♦ Minibüsler
♦ Ofis ve Büro Sisteminde Faaliyet Gösteren Tüm İşletmeler
♦ Okul ve İşyeri Servisleri
♦ Sanayi Kuruluşları
♦ Sosyal Tesisler
♦ Ticari Taksiler ve Taksi Durakları
♦ Yeme İçme Tesisleri

AdalyaADR © Copyright 2017